Sări la conţinut

Numărul 15, 25 septembrie 2010

septembrie 25, 2010

Sumar

Editorial

Veronica Anghelescu: Timorgelfest! Reportaj, Timişoara, 16-18 septembrie 2010

Despina Petecel Theodoru: Aurel Stroe – In Memoriam

Diana Iulia Simon: Elemente de stil şi limbaj în abordarea tematicii religioase la K. Penderecki şi A. Pärt

Vasile Menzel: Călătoriile unui neutru pasionat

George Anca: Măiastra în dodii

George Anca: Chopin - Schumann

Between Fact and Fiction – Adity Chakravarti

Ilinca Dumitrescu şi invitaţii săi

Ştefan Doru Dăncuş: Scrum!

Colocviile de marţi

Literele şi Junii Braşovului

Timorgelfest continuă!

Editorial

În curând, va începe o nouă stagiune. Suntem bucuroşi să constatăm că interesul cititorilor pentru Revista No 14 Plus Minus este în continuă creştere (plusuri, şi nu minusuri!) şi că din ce în ce mai multe instituţii culturale importante ale ţării ne girează încrederea lor. În stagiunea trecută, membrii echipei noastre au realizat reportaje în Capitală, în alte oraşe din ţară, dar şi în străinătate; am ilustrat în amănunt evenimentele muzicale din cadrul SIMN 2010, turneul formaţiei Traiect în Bulgaria, am realizat ample reportaje la Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România, am susţinut concertele tinerilor absolvenţi de compoziţie ai Universităţii Spiru Haret, suntem parteneri media ai Timorgelfest – Timişoara şi, pe pacursul verii, am recenzat un număr mare de cărţi de muzicologie.

Ne propunem să stabilim parteneriate media cu organizatorii celor mai importante Festivaluri din ţară – Festivalul Meridian 2010, Festivalul SIMN 2011, Festivalul George Enescu, precum şi cu organizatorii de evenimente la nivel local. În acelaşi timp, dorim să continuăm proiectul înfiinţării şi dezvoltării unei biblioteci de muzicologie online, al cărei conţinut să fie gratuit. Cei care ne pot sprijini sunt mai mult decât bineveniţi!

Suntem deosebit de onoraţi că Revista noastră a suscitat interesul unor importante personalităţi ale culturii române, printre care se numără şi anumiţi membri ai Academiei Române, care se vor alătura echipei noastre editoriale. Le mulţumim anticipat pentru cinstea acordată.

Ne reafirmăm credinţa în valoarea inestimabilă a muzicii contemporane româneşti şi de peste hotare, pe care o susţinem şi o promovăm prin toate mijloacele care ne stau la dispoziţie, deocamdată modeste, dar însufleţite de entuziasm şi de dorinţa de a trezi interesul unui număr cât mai mare de ascultători, cu deosebire în rândul tinerilor. Dorim să iniţiem o campanie de promovare în şcoli şi licee, pentru care vom avea nevoie de sprijinul profesorilor de muzică şi a altor voluntari.

Numărul curent cuprinde un reportaj dedicat Festivalului Timorgelfest şi mai multe articole cu caracter ştiinţific, recenzii de carte, dialoguri, precum şi anunţuri făcute de partenerii noştri.

Veronica Anghelescu

 

Festivalul Aurel Stroe – Casa de Cultură Buşteni

Simpozion – 3-4 octombrie – cu tema

 Asimilarea tradiţiei muzicale europene în creaţia lui Aurel Stroe

Organizatori: dr. Ana Szilágyi si drd. Sabina Ulubeanu

 

Duminică, 3 octombrie, orele 15-17

15.00-15.05: Cuvânt introductiv – dr. Ana Szilágyi

15.05-15.45: conf. univ. dr. Petruţa Măniuţ-Coroiu – Aspecte ale tradiţiei muzicale europene în concertele lui Aurel Stroe  din perioada 1990-2001

15.45-17.00: Masă Rotundă.  Moderator – dr. Ruxandra Arzoiu.  Cu participarea invitaţilor: Angelika Kohli-Stroe, dr. Ruxandra Arzoiu, prof. univ. dr. Constantin Ionescu-Vovu

Luni, 4 octombrie, orele 10-17

10.00-10.40: drd. Mihai Măniceanu  – Coordonata (neo)-barocă în creaţia pentru pian a lui Aurel Stroe – tehnici, mecanisme şi procese melodico-polifonice.

10.40-11.20: dr. Ana Szilágyi – Tradiţia în înţelegerea lui Aurel Stroe, cu referire la Opera-trilogie “Orestia”

11.20-12.00: dr. Laurenţiu Beldean – Tabuurile creaţiei şi alternativa întreprinsă de Aurel Stroe în înţelegerea muzicii.

12.00—14.30: Pauză de masă

14.30- 15.10: prof. univ. dr. Constantin Ionescu-Vovu – Muzica de Concert pentru pian, percuţie şi alămuri şi lucrarea scenică “Ça n’aura pas le Prix Nobel” de Aurel Stroe

15.10-15.50: dr. Despina Petecel-Theodoru – Drumul spre transcendenţă
(disocieri pe marginea tripticului simfonic final: “Prairie, Prières,
Ciaccona con alcune licenze,  Mandala cu o polifonie de Antonio Lotti”).

15.50-17.00: Concluzii

 

No comments yet

Lasă un răspuns

Note: You can use basic XHTML in your comments.

Abonează-te la acest flux de comentarii prin RSS